Jesteś tutaj: Złomowanie / wyrejestrowanie Odzyskanie OC przy złomowaniu auta

Odzyskanie OC przy złomowaniu auta

Gdy oddajemy samochód na złom, w istocie kończymy jego życie. Od teraz zgodnie z prawem przestaje być samochodem, a zostaje uznany za mieszaninę złomu i metali kolorowych, których odzyskanie jest zadaniem stacji demontażu. Taki wóz w momencie oddania na złom nie może się już poruszać po naszych drogach. Posiadając zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, musimy udać się do Wydziału Komunikacji i dokonać finalnego wyrejestrowania auta.

Po złomowaniu samochodu możemy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu części kosztu polisy. Przysługuje nam zwrot w kwocie stosownej do liczby dni pozostałych do końca polisy. Jeśli przykładowo mieliśmy wykupioną polisę OC, ale 6 miesięcy przed jej zakończeniem auto zostało zezłomowane, to należy się nam zwrot połowy kwoty ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma prawa do odmowy zwrotu niewykorzystanej składki, lecz by została wypłacona właściciel pojazdu, musi zgłosić się do ubezpieczyciela.

W pierwszej kolejności musimy okazać ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu lub jego kasacji. To jaki dokument jest wymagany, zależy od naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisa musi zostać zatrzymana od dnia wyrejestrowania, ponadto, jeżeli jako dotychczasowi właściciele mieliśmy opłacić jej kolejną ratę, to za niewykorzystany okres już nie będziemy musieli tego robić. Ubezpieczyciel ma obowiązek obliczyć, za ile dni przysługuje nam zwrot składki i wypłacić stosowną sumę.

Zwrot za ubezpieczenie przysługuje nam bez względu na to, w jakich okolicznościach złomowaliśmy nasz samochód, nawet gdy uległ on szkodzie. Spora część właścicieli nie jest świadoma tej możliwości, a przecież zwrot nie zawsze musi dotyczyć kilku złotych, bardzo często są to znacznie wyższe sumy. Zgodnie z prawem, ubezpieczyciel nie może pobierać opłaty za coś, co nie istnieje (a auto oddane do kasacji jest uznane właśnie za takie w myśl prawa). Wobec powyższego jako ostatni właściciele mamy prawo domagać się od ubezpieczyciela zwrotu części opłaconej składki.

Nie czekaj, wymień złom na gotówkę!

Jesteśmy w stanie zezłomować każde auto osobowe i nie tylko! Chętnie przyjmiemy na złom auta ciężarowe, naczepy, maszyny budowlane, maszyny rolnicze i inny ciężki złom! Wszystkie odpowiednio wycenimy, a Ty będziesz cieszyć się gotówką!